Festivalde Kimler Var?

Hatay halkının yakından tanıdığı Farfur, yaralarımızı sarmak için yola çıktığımız bu festivalde bizi bize anlatmak için yine sahnede olacak. Farfur bize hatırlatacak: anadilinde gülmek, anadilinde ağlamak gibisi yok.

Çalışmalarını İzmir Serüven Kültür’de sürdüren Vodvil, şarkılarıyla festivalin gençlik sahnelerine coşku taşıyacak.

Hatay halkının yakından tanıdığı Ayhan Bağdat ve değerli orkestrası bu sene de bizlerle olacak. Besteleri, muvveller, atabalar ve halaylarla bezenmiş repertuvarıyla üç ilçede halkla buluşacak.

Mersin Serüven Kültür’de çalışmalarına başlayan ve Mersin’de çeşitli etkinliklerde sahne alan Pîya Müzik Topluluğu, halk türküleri, özgün müziklerden güzel örnekler ve bestelerle festival sahnemizde olacak.

Tiyatro Sardunya, ‘Çatlak’ isimli oyunuyla festivalimizde yer alacak. Oyun, Ayten Kaya Görgün’ün yazdığı ‘Çatlak Kızlar Sağlam Kapıda’ adlı romandan sahneye uyarlandı. Türkiye’nin pek çok yerinde başta kadınlar olmak üzere onbinlerce kişiyle buluştu.

Türkçe ve Kürtçe şarkıları ve sakin sesiyle geçen yıl Ehliddar Kültür Merkezi’nde ağırladığımız Mücahit Göker, bu yıl da festivalimizde olacak. ‘Her Çî Bîyo Vila’da dünyayı yese doymayacak olanları gündeme alacak, ‘Efo Berz’de palavracıların hikayelerini bir kez daha gözden geçireceğiz. Dünyanın tüm dillerinde halkların dayanışmasına festival yoluyla bir tuğla da biz koyacağız.

Festivalimizin ilkelerinden biri de kültürel çoğulculuk. Başta Hatay coğrafyasında asimilasyona karşı mücadele eden halklar olmak üzere, Türkiye’nin ve dünyanın tüm halklarının ilerici kültürüyle buluşmaya gayret ediyoruz. İşte karşınızda Bolaki Band; Karadeniz’in setleri aşan müziğini bizlerle buluşturacak.

Çeyrek asırdır İzmir’de çalışmalarını sürdüren devrimci ekip Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu, festivalimizde çocuk ve yetişkinler için ayrı oyunları ve atölye çalışmalarıyla yer alacaklar.

Kamança sanatçısı Muhammed Karakaya festivalimizde olacak. Halk ezgilerini kamançanın ortak coğrafi tınısından duymanın hazzını birlikte yaşayacağız. Festivalimiz halkın varoluş mücadelesinin kültür ve sanat alanındaki tercümesi olmaya devam ediyor.

Festivalimiz bu yıl da kadınların festivali olacak. Kadınların mücadelesini sahnelere taşımak festivalimizin ana amaçlarından biri. Nebiye Arı ve Elif Ceren Akay stand up gösterileriyle festivalimizde sahne alacak, kadınlara moral olacaklar. Çağrı metninde söylemiştik: ‘Gülmek, bir halk gülüyorsa gülmektir.’

Festivalimiz bu yıl da kadınların festivali olacak. Kadınların mücadelesini sahnelere taşımak festivalimizin ana amaçlarından biri. Nebiye Arı ve Elif Ceren Akay stand up gösterileriyle festivalimizde sahne alacak, kadınlara moral olacaklar. Çağrı metninde söylemiştik: ‘Gülmek, bir halk gülüyorsa gülmektir.’

Muhalif müziğin rock, ska, reggae hali Praksis, bu sene de festivalde bizlerle olacak, hem de yeni albümüyle birlikte. Hatırlamakta yarar var: ‘Güzel günler ona yürümezsen sana gelmez’

Kâh Marx kılığında, kâh bir dergah kıyısında Türkiye’nin her tarafını çeşitli oyunlarıyla arşınlamış devrimci tiyatrocu Hamit Demir festivalimizde olacak.

Festivalimizde çocuklar için çeşitli disiplinlerde atölyeler olacak. Müzik atölyesi olmazsa olmazlardan tabii ki ve Ezgici de bizimle birlikte olacak.

Festivalimiz, ayağa kalkma ve halkın özneleşmesi mücadelemizle uyumlu içerikte olan tüm müzik türlerini misafir eder. Rap müzik de bu yıl Osii ile birlikte festival sahnesinde olacak.

Freesoul, yıllardır Hatay’ın çeşitli sokaklarında, mekanlarında müzik yapan Hataylı kolektif bir ekip. Geçen yıl da festivalimize güç katan Freesoul, gençlik sahnesine Eski Antakya evlerinin ruhunu taşıyacak. Hatay halkının dayanışmayla yeniden ayağa kalkmasının sembolü olacak festivalimiz aynı zamanda gençliğin festivalidir.

“Çocukları uyutan değil uyandıran masallar anlatıyoruz” diyerek yola çıkan Moyo Masal Tiyatrosu ekibi, 5 yıldır İzmir’de çalışmalarını sürdürüyor. Düzenli turneler yaparak şehirlerde, köylerde, mahallelerde çocuklarla buluşan ekip, geçen sene olduğu gibi bu sene de festivalimizde.

Festivalimizin önemsediği şeylerden biri de Nazım’ın dediği gibi, ‘dünü bugüne, bugünü yarına bağlamak’. Bu coğrafyanın sesini sahneden yükseltmek bunun bir parçası. Festivalimizde, Hatay’ın kadim kültürünü ve bu topraklarda yaşayan insanların yaşamını anlatan şarkıları Bircan Okur’un sesinden dinleyeceğiz.

Elinde bağlamasıyla Hatay’da yıllardır halk şarkıları ve alternatif rock üslubunda şarkılar seslendiren Cihan Süner festivalde bizimle olacak.

Festival vesilesiyle çocukların farklı disiplinlerdeki sanat ürünleriyle karşılaşmasını önemsiyoruz. Ülkede pandomim denilince ilk akla gelen isimlerin başında gelen İlker Kılıçer festivalde bizimle olacak.

Çocuk şarkıları alanına yepyeni bir soluk getiren ve 10 yılda yayınladığı 7 albümdeki şarkıları çocuklarla buluşturmak için sürekli turne yapan Şubadap Çocuk ekibi geçen sene olduğu gibi yine yanımızda, çocuklarla birlikte.