Festivalde Sıra Defne’de

Halkın özgücü ile gerçekleştirdiğimiz Evvel Temmuz Kültür Sanat Festivali’nin Samandağ ayağının sonu geldik. “ Ma rıhna nihna hon!” şiarıyla düzenlediğimiz festivalimiz ilk gün Limanköy’de çeşitli çocuk atölyeleri ve Merkez’de “Deprem, Yıkım ve Yeniyi İnşa” konulu panelimizle başladı.

#heryersahne ilkesiyle farklı günlerde farklı mahallelere odaklandığımız festivalimizde 8 Temmuz günü sahilde “Gençlik Burada” demek için bir voleybol turnuvası düzenledik. Ardından Mağracık’ta çocuk atölyeleleri ve Merkez’de ise Mor Mikrofon Kadın Standup yapıldı. Geceyi Cihan Süner, Osii, Vodvil ve Praksis ekiplerinin yer aldığı harika bir gençlik konseriyle tamamladık.

9 Temmuz günü Kadınların Özneleşmesi ve Yerel Yönetimler ile ilgili panelimizle başladı. Yaralarımızı sarmak için konuşmaya ve dinlemeye ihtiyacımız olduğunun altını halkımızın dayanışmasıyla bir kez daha çizdik. Sonrasında çeşitli atölyeler ile Mızraklı Mahallesi’ndeki çocuklar ile buluştuk. Akşam Deniz’de Farfur’un harika sunumu ile sahne alan Ayhan Bağdat, Mücahit Göker ve Ma Rıhna Kolektif ile Arapça, Kürtçe ve Türkçe şarkılarla Halk Şenliği’nde halkımızla sevincimizi yeniden inşa ettik.

10 Temmuz günü Gençlik ve Toplumsal Mücadele Paneli’nde gençlerin özneleşmesi ve örgütlenme pratikleri tartışıldı. Ardından gençlik Ekinci’de Ali İsmail Korkmaz anmasında buluştu. Kuşalanı’nda gerçekleştirilen çocuk atölyeleri sonrası yapılan Çocuklar için Müzik ve Tiyatro sahnesinde Moyo Masal, Duvara Karşı Tiyatro ve Şubadap Çocuk ekipleri sahne alarak Evvel Temmuz Kültür Sanat Festivali’nin kadınların, gençlerin ve halkın festivali olduğu gibi çocukların da festivali olmasını vurgulanmış oldu.

Festival 12-13-14-15-16 Temmuz tarihlerinde Defne’deki etkinliklerle devam edecek. Sonrasında Arsuz ve Serinyol’da da etkinlikler gerçekleşecek. Festivalin tüm programına evveltemmuz.org adresinden ulaşabilirsiniz.